PROF. AZİZ SANCAR

Aziz Sancar DNA onarımı, hücre döngüsü kontrol noktaları ve sirkadiyen saat konularında uzmanlaşan Türk ve Amerikan vatandaşı biyokimyacı ve moleküler kimyacıdır. 2015 yılında Tomas Lindahl ve Paul L. Modrich ile birlikte Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır. Ödüle, DNA onarımı üzerine yaptıkları mekanik çalışmalarından ötürü layık görülmüşlerdir.

Sancar şu anda North Carolina Üniversitesi Tıp Okulu Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapmaktadır, aynı zamanda UNC Lineberger Kapsamlı Kanser Merkezi’nin bir üyesidir. Türk kültürünü tanıtan, ABD’deki Türk öğrencilere destek sağlayan ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan Aziz ve Gwen Sancar Vakfı’nın kurucu ortaklarındandır.

Sancar ilköğretimini doğduğu yer olan Savur’un yakınlarında almıştır. Daha sonra, İstanbul Üniversitesi’nde tıp okumuş, doktorasını 1977’de koliform bakterinin fotoreaktivasyona etkisi üzerine şimdiki adı Professor Emeritus Laboratuarı olan eski adıyla Dr. C. Stan Rupert Laboratuarı’nda, Texas Üniversitesi, Dallas’ta yapmıştır. Tomas Lindahl ve Paul L. Modrich ile birlikte, DNA onarımı üzerine yaptıkları mekanik çalışmalardan ötürü 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır. 1984’te ABD Ulusal Bilim Vakfı Moleküler Biyofizik Genç Araştırmacı Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

Daha fazla bilgi için:
http://www.med.unc.edu/biochem/people/faculty/primary/asancar
http://www.sancar.org

HARRIET FULBRIGHT

Harriet Fulbright, eşi ve Fulbright değişim programının kurucusu olan Senatör J. William Fulbright’ın vizyonunu devam ettirmeyi amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan J. William & Harriet Fulbright Center’ın kurucusudur. Harriet Fulbright yaşamının çoğunu, eğitim ve sanat alanlarında çalışarak geçirmiştir. 1997 yılından 2000 yılına kadar başkan Bill Clinton döneminde, Beyaz Saray Sanat ve İnsanlık Komitesi’nde yöneticilik yaptı. Bu komisyonun amacı Amerika’daki kültürel yaşamı geliştirmek için kamu sektörü ve özel sektör arasındaki ortaklığı teşvik etmektir. Bu göreve gelmeden önce Fulbright Programının 50. Yıldönümünde “Gayrı Resmi Elçi” olarak çalıştı ve beş kıtadaki sayısız ülkeye ve Amerika’nın bütün eyaletlerine seyahat etti. Buralarda uluslararası değişim programlarının öneminden ve Fulbright Programı’nın oynadığı rolden bahsetti..

Daha fazla bilgi için: http://harrietfulbrightinstitute.org/site/legacy-of-hf

GÖKHAN COŞKUN

CEO, Harriet Fulbright Institute
GIS Projesi Kurucusu

Gokhan Coskun an international education professional with over 15 years of experience in international leadership, management, diplomacy, cross cultural advising, and international exchange program development. He is the founder of Prof. Aziz Sancar Girls in STEM project that aims to pique girls’ curiosity in the STEM field at an early age by raising awareness of global culture and science.

In 2008, he has developed the first ever English Study Abroad Program operating at U.S. Universities campuses for Turkish University students. The program was designed with the “Learning English by Living English” philosophy at Boston University, Kent State University, Northeastern University, Northern Virginia Community College, and California State University. In 2009, he established Harriet Fulbright College and successfully directed the school’s accreditation process by CEA and received SEVIS certification through USCIS. Mr. Coskun was responsible for the opening of the first Turkish University Campus in the U.S.

Mr. Coskun attended many international meetings and conferences on education in United States, Turkey, South Korea, Germany, China, and Mongolia. With the assistance of the State Department Bureau of Educational & Cultural Affairs Department, he successfully established one of the first ever training program in the United States for Korean defectors. Mr. Coskun developed global exchange programs with: U.S State Department, American Bar Associations, Korea-U.S. Science Cooperation Center, Korea Ministry of Education, Kyungsung University, Yeoju Technology University, Mongolian University Science and Technology, Ulaanbaatar City Office, Turkish Press and Information Center, Istanbul Metropolitan Municipality, Saudi Arabian Cultural Mission, Berlin Technical University, and Charles University in Prague.

He is currently working on his PHD dissertation in Economic Managerial and Social Faculty Labor Economics. He has a Masters in Economic Managerial and Social Faculty Human Resources from University of Istanbul, and a Bachelor of Arts in Psychology Counselling Science from Karadeniz Technical University.

CONFERENCE SPEAKERS

CEM SEYMEN

CNN TURK “Para Dedektifi” program sunucusu

ÖZGEÇMİŞ

DR. MMANTSETSA MAROPE

UNESCO Uluslararası Eğitim Bürosu Direktörü

ÖZGEÇMİŞ

CANSEN BAŞARAN-SYMES

TÜSİAD Başkanı

ÖZGEÇMİŞ

KIM CHERRY

Washington DC Devlet Okulları STEM Başkan Yardımcısı

ÖZGEÇMİŞ

SEYI AKIWOWO

Forest Gate at London Konsey Üyesi

ÖZGEÇMİŞ

GIS PROJECT TEAM

CASEY KIM

GIS Projesi Kurucu Ortağı

ÖZGEÇMİŞ

ROSE LORRAINE PEIFER

GIS Projesi Üyesi

ÖZGEÇMİŞ

LAMİA AKTAŞ

GIS Projesi Üyesi

ÖZGEÇMİŞ

ERIKA MOSCOSO

GIS Projesi Üyesi

ÖZGEÇMİŞ

NICOLE KIM

GIS Projesi Üyesi

ÖZGEÇMİŞ

KENDALL HANKINS

GIS Projesi Üyesi

ÖZGEÇMİŞ