Prof. Aziz Sancar

Aziz Sancar DNA onarımı, hücre döngüsü kontrol noktaları ve sirkadiyen saat konularında uzmanlaşan Türk ve Amerikan vatandaşı biyokimyacı ve moleküler kimyacıdır. 2015 yılında Tomas Lindahl ve Paul L. Modrich ile birlikte Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır. Ödüle, DNA onarımı üzerine yaptıkları mekanik çalışmalarından ötürü layık görülmüşlerdir.

Sancar şu anda North Carolina Üniversitesi Tıp Okulu Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapmaktadır, aynı zamanda UNC Lineberger Kapsamlı Kanser Merkezi’nin bir üyesidir. Türk kültürünü tanıtan, ABD’deki Türk öğrencilere destek sağlayan ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan Aziz ve Gwen Sancar Vakfı’nın kurucu ortaklarındandır.

Sancar ilköğretimini doğduğu yer olan Savur’un yakınlarında almıştır. Daha sonra, İstanbul Üniversitesi’nde tıp okumuş, doktorasını 1977’de koliform bakterinin fotoreaktivasyona etkisi üzerine şimdiki adı Professor Emeritus Laboratuarı olan eski adıyla Dr. C. Stan Rupert Laboratuarı’nda, Texas Üniversitesi, Dallas’ta yapmıştır. Tomas Lindahl ve Paul L. Modrich ile birlikte, DNA onarımı üzerine yaptıkları mekanik çalışmalardan ötürü 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır. 1984’te ABD Ulusal Bilim Vakfı Moleküler Biyofizik Genç Araştırmacı Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

med.unc.edu
sancar.org